Dítě se v noci budí několikrát za noc, kňučí nebo pláče. Spí neklidně, mele sebou, „cestuje“ po posteli. Mluví nebo i křičí ze spaní. Mívá noční můry. Špatně usíná. Probudí se uprostřed noci a chce si hrát, má plno energie….
Je toho hodně, co rodiče řeší v souvislosti se spánkem dětí.
Ne všechno ale je porucha spánku.
Spánek se skládá z REM fáze a NonREM fáze. Tyto dvě fáze tvoří jeden spánkový cyklus, který trvá cca 90 minut.
Na konci každého cyklu se může dítě buď jen zavrtět, zakňučet a spí dál nebo se může úplně probudit a třeba si chce hrát.
Toto je pro spánek dětí typické a často se stává, že my dospělí to považujeme za poruchu spánku.
Pozitivní je, že spánek dětí se vyvíjí stejně jako děti. Jak děti rostou, budí se na konci spánkových cyklů méně a méně až nakonec spí v kuse celou noc.
Dříve jsem si říkala, jestli moje děti nemají poruchu spánku.
Budily se hodně často, někdy i křičely ze spaní nebo se probudily a trvalo další dvě hodiny než zase usnuly.
Bylo mi v těch chvílích velice těžko, byla jsem hrozně unavená, cítila se bezradná, nevěděla jsem, co dělat, aby se to zlepšilo.
Pak jsem zjistila, jak u dětí probíhají spánkové cykly a došlo mi, že se moje děti „akorát“ budí na konci každého cyklu a že to postupem času bude lepší.
Tenkrát jsem si namíchala Bachovky, abych mohla s klidem tuto dobu prožít a být jim laskavou mámou i v těchto pro mě těžkých chvílích.
My dospělí máme často představu, jak by měly věci být, např. že dítě od určitého věku už má spát samo v pokojíčku. Ale stává se, že ne vždy to funguje.
Jedna maminka mi psala: „Syn se v noci probudí a chce si hrát. Nic ho netrápí, vypadá, že je spokojený. Jediní, komu to vadí jsem já s manželem. Jsme z toho unavení.“
A to je přesně ono.
Je důležité si uvědomit, komu vlastně vadí, jak dítě spí a z jakého důvodu to vadí. Potom se dají připravit Bachovy esence na míru právě pro nás „dospěláky“, kteří máme „problém“ se spánkem našich dětí, zatímco ony vypadají spokojeně.
Ze začátku spal/a hezky. Pak se "něco pokazilo".
Stává se, že některé děti spí od narození krásně – probudí se 2x nebo 3x za noc na pití a spí dál.
Najednou, většinou kolem půl roku věku, se jejich spánek „pokazí“ a ony se začnou více budit, více se vrtět.
Může to být tím, že se začínají během dne více hýbat, tím získávají nové vjemy a v noci pak tyto „zážitky“ znovu prožívají ve svých snech. Také se více pohybují i při spánku a to je může rušit.
Takto to bylo i u mého syna. Jako novorozenec spal krásně pět až šest hodin v kuse. Jak rostl, více se pohyboval, více vnímal, začal se častěji v noci budit.
Chce spát se mnou v posteli aneb kontaktní dítě
Jsou děti, které ke svému klidnému spánku potřebují blízkost rodiče (většinou mámy).
Je to pro ně přirozené. Byly 9 měsíců s mámou v neustálém spojení a najednou jsou samy v postýlce, mámu už necítí, nevnímají tlukot jejího srdce.
Takže se často budí, spí neklidně nebo dokonce odmítají spát v postýlce a chtějí spát s mámou v posteli (někdy i přímo na ní).
Pro někoho to není problém, vezme si dítě k sobě a jsou spokojení oba.
Jiní zase můžou řešit tlaky z okolí o tom, jak se dítě „rozmazlí“, když bude spát v posteli rodičů.
A další si to vůbec nedokáží představit a prostě nechtějí dítě do postýlky vzít.
Vždy je důležité si uvědomit, co vyhovuje vám samotným, bez ohledu na názor okolí.
Pokud nechcete dítě v posteli, protože máte rádi svůj prostor a pohodlí, je to v pořádku. Ale taky budete muset přijmout, že dítě to má jinak a než si na to zvykne, může to trvat různě dlouho.
V tomto případě doporučuji podpořit jak vás, rodiče, Bachovými esencemi, tak vaše dítě. Vám esence pomohou harmonizovat emoce, dokážete tak být více trpěliví a laskaví ke svému dítěti a pomůžete mu se postupně vyrovnat s frustrací, že nemůže spát ve vaší těsné blízkosti.
Mám dvě takto kontaktní děti. Kdyby mohli, spali by se mnou v posteli oba. Syn dokonce vyhledává spací polohy těsně vedle mě, někdy i na mě.
Syna beru do postele většinou v době, kdy jdu spát já a on se probudí. Dcera s námi spí jen o víkendech, když se ráno nevstává do školky (od září do školy). Ona už spí celou noc, zatímco syn se ještě stále v noci budí někdy i co dvě hodiny, takže by dceru rušil.
Vždy si říkám, že jsem ráda, že oba chtějí být takto se mnou, že mě teď potřebují. Jednou přijde doba, kdy už mě nebudou potřebovat, budu pro ně „trapná matka“, nebudou mě chtít tak blízko. A mi to bude líto a bude se mi stýskat.
Melatonin a světlo monitorů
Spánek je řízen a ovlivňován několika systémy. Jedním z nich je hormon melatonin, který produkují buňky sítnice oka.
Jak ubývá světla ke konci dne, tak se produkuje více melatoninu. Ten má za úkol informovat naše tělo, že se má připravit na spánek.
Melatonin tedy není lékem na nespavost, jak můžete slyšet z reklam. Pouze tělo informuje, že se blíží čas spánku.
Pokud se večer díváme (nebo i děti) na televizi, počítač, tablet, mobil, svítí nám do očí světlo, které dává signál, že je stále den, melatonin se neprodukuje. Pak máme problém usnout.
"Akční pohádky"
Problémem můžou být i „akční pohádky“.
Takto nazývám pohádky, kde se něco děje v rychlém sledu, jsou tam superhrdinové, kteří bojují proti příšerám/zombíkům nebo si postavy pohádky různě ubližují.
Tyto akce mohou jednak vyvolávat produkci stresových hormonů (které pak brání usnutí, protože naopak tělo nabudí), ale také mohou zapříčinit „divoké“ sny nebo i noční můry.
Moje dcera pokaždé, když sleduje takové akční pohádky, pak v noci mluví nebo křičí ze spaní nebo se dokonce probudí a pláče, že má noční můry.
Dávám proto pozor, na co se večer dívá a dovolím ji pouze „pomalé pohádky“ – dívá se například na Králíčka Binga, princeznu Sofii, pohádku Hádej, jak tě mám rád a další pohádky, kde si nikdo neubližuje, nebojuje nebo není zlý na druhé.
Než si budete lámat hlavu tím, zda nemá vaše dítě poruchu spánku, doporučuji zaměřit se na toto.
- Místo, kde dítě spí
Má klid a tmu? Má dobře vyvětráno? Ideální teplota ke spánku je 18 – 20 °C (i pro novorozence).
- Režim před spánkem
Chodí spát bezprostředně po vypnutí televize/počítače nebo má nějaký čas „klidový“ režim s přípravou na spánek?
- Druh pohádek, na které se dívá před spaním
Dívá se na „akční“ pohádky? Zkuste je vyměnit za klidnější.
- Události během dne
Prožívá během dne nějaké situace, ve kterých se necítí dobře a které mu způsobují starosti?
Pokud ano, může se to promítat do kvality spánku (stejně jako u dospělých). Mluvte o tom s vaším dítětem, ptejte se aktivně, pomozte mu to zpracovat (zde pomohou i Bachovy esence).
- Strach
Strach z různých věcí (ze tmy, z bubáka, …) může způsobit, že dítě špatně usíná, volá rodiče nebo nechce spát vůbec samo. Ptejte se, čeho se dítě bojí, mluvte a vysvětlujte a klidně podpořte dítě Bachovými esencemi na strach.
Spánek a jeho zlepšení mohou podpořit Bachovy esence i homeopatika.
Někdy to však bývá dlouhá cesta a někdy se to taky nepovede, protože prostě vše má svůj čas a zvláště u dětí se vyvíjí.
Vždy je ale potřeba větší trpělivost a laskavost rodičů, a proto doporučuji Bachovy esence také jim.
Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte mě kontaktovat.
Martina
Jsem dětská lékařka, homeopat, poradkyně Bachových esencí a autorka několika eBooků.
Ve své praxi i v osobním životě využívám přírodní metody léčby, homeopatika a Bachovy esence. Výběrem a namícháním Bachových esencí pomáhám lidem znovu nalézt klid a emoční rovnováhu.
Více o mě a mé cestě nejen k Bachovým esencím najdete v části „Má cesta“.